Wirtualne Muzeum Wojny w Wietnamie

Good Morning Vietnam - scena w skali 1:35

english version
Miniatura odsyła do pełnowymiarowego obrazu
Good Morning Vietnam!
Good Morning Vietnam!
Good Morning Vietnam!
Good Morning Vietnam!
Good Morning Vietnam!
Good Morning Vietnam!
Good Morning Vietnam!

Tło historyczne

Wojna w Wietnamie trwała w zasadzie od stuleci - mieszkający tam ludzie cały czas byli poddani próbom narzucenia im władzy z zewnątrz. Nad Wietnamem panowali między innymi Chińczycy, Francuzi, a w czasie Drugiej Wojny Światowej dzisiejszy Wietnam był okupowany przez Japończyków. Właśnie wtedy Amerykanie wspierali partyzantów Wietnamskich po to, żeby osłabić wspólnego wroga - Japonię. Po drugiej Wojnie Światowej Wietnamczycy próbowali wykorzystać szansę, jaka był upadek Japonii do ogłoszenia niepodległości, jednak nie spotkało się to z życzliwą reakcją Francji, która nie miała interesu w tym, żeby oddać swoje kolonie. Z tego powodu Francuzi wznowili walkę z partyzantami wietnamskimi i byli w tej walce wspierani przez USA, które obawiały się, że niepodległość Wietnamu będzie oznaczała wzmocnienie wpływów komunistycznych w regionie. Mimo dostarczenia przez Amerykanów wielkich ilości sprzętu, Wietnamczykom udało się pokonać Francuzów na północy i doszło do utworzenia dwóch państw wietnamskich, które miały zostać połączone w wyniku wspólnych wyborów. Do wyborów jednak nie doszło na skutek obaw władz Południowego Wietnamu i USA, że wybory te mogli by zdecydowanie wygrać komuniści. W związku z tym Wietnam Północny coraz usilniej dążył do zjednoczenia Wietnamu Północnego i Wietnamu Południowego siłą, przy pomocy działań partyzanckich. Amerykanie, widząc, że działania te skutecznie osłabiają władze Wietnamu Południowego i chcąc za wszelką cenę przeciwdziałać zwiększeniu wpływów komunistycznych w regionie doprowadziły do sytuacji, że wiosną roku 1969 w Wietnamie znajdowało się prawie 550 tysięcy amerykańskich żołnierzy.

Jednego z nich przedstawia scena z powyższej galerii. Żołnierz odpoczywa, korzysta przy tym z radia na baterie i czyta listy z domu, które były regularnie dostarczane i było to traktowane przez władze priorytetowo, jako ważny środek poprawiający morale. Do dyspozycji odpoczywającego są racje polowe typu C – dostarczane w puszkach a dodatkowo też napoje – Coca-Cola a poza tym piwo. W racjach żywnościowych (których fachowa nazwa brzmi MCI - ang. Meal, Combat, Individual) były dostarczane także papierosy. Co wyjątkowe, żołnierz dysponuje ocynkowanym pojemnikiem na lód – ten luksus nie był w Wietnamie dostępny dla wszystkich. Oprócz karabinka M16 żołnierz dysponuje też pistoletem Colt M1911A1 - to też może wskazywać na jego specjalny status. Odpoczywający jest wyposażony w kurtkę we wzór maskujący ERDL i hełm z pokrowcem we wzór maskujący tzw. Mitchell pattern.

Poniżej pokazano jako ciekawostkę skan listu wysłanego z Wietnamu przez marynarza, Boba Ingrahama (któremu w tym miejscu serdecznie dziękuję!), który służył jako sanitariusz razem z oddziałem Marines w 1966 roku:

Bob Ingraham, autor listu z Wietnamu pokazanego powyżej wspomina, że z braku papieru często musiał używać do pisania “polowych medycznych kartek pocztowych”, jak to określił, opakowań po polowych racjach żywnściowych. Powyżej pokazana kartka zamiast znaczka ma adnotację

opis budowy modelu

Bibliografia:

http://www.vietnamgear.com/

http://grunt-redux.atspace.eu/home.htm

Shelby Stanton, U.S. Army Uniforms of the Vietnam War, Stackpole Books 1989

Kevin Lyles, Vietnam: US Uniforms in Colour Photographs , Europa Militaria Special No.3, The Crowood Press Ltd. 1992

Gordon L. Rottman, Ron Volstad, Amerykański ekwipunek bojowy, Żołnierz i broń, Editions spotkania / Bellona?1994

---
strona główna